" /> Ofek Groups - דברי פתיחה
דברי פתיחה

גליה שיפמן ומלי סולן

שלום לכולם, אנו שמחים ונרגשים לפתוח את יום העיון השנתי של אפק, כאן, במרכז לימודי ישראל יפה, בנושא "האלימות בתוכנו".

"האלימות בתוכנו" - מהי ?

על פי ההגדרה המילונית, אלימות הינה שימוש בכוח, בין אם פיזי או אחר, כנגד הזולת, במטרה לפגוע בגופו, בכבודו, ברכושו, בנפשו או בתרבותו.

לרוב, אלימות במדינה נמדדת במונחים של כמות "תיקים פליליים", אולם מדד מסוג זה לאלימות במדינה או בארגון מציג רק את "קצה הקרחון". אנו פוגשים וחווים סוגי אלימות רבים: אלימות מילולית, אלימות בתקשורת, אלימות בפוליטיקה, אלימות בכביש, אלימות בספורט, אלימות במשפחה, אלימות נגד רופאים ובבתי-ספר, ואלימות בין קבוצות. עד כה סברנו לתומנו כי הישראלי, הצבר, אולי חמום מוח על הכביש או במגרש הכדורגל, אולם בסך הכל רמת הפשיעה והאלימות במדינתנו אינה כה חמורה. האם זה נכון?

דו"ח משטרתי משנת 2004 שמצוטט על ידי המפכ"ל לשעבר, תנ"צ שלמה אהרונישקי, מדרג את ישראל במקום הרביעי בעולם מבחינת מספר מקרי רצח וניסיונות לרצח ביחס לגודל האוכלוסיה.

אנו שואלים מדוע זה קורה?

פעמים רבות מזהים ומזכירים כגורם להתהוות אלימות, תרבות של חוסר כבוד כלפי החוק. אלימות מתפתחת ונובטת במקום בו אין סובלנות, אין כיבוד של האחר, אין שוויון. לכן, אם רוצים לטפל באלימות - בשום אופן אין לטפל רק בנקודות הקצה שלה אלא להבין שהמפתח דווקא נמצא במרכז. פעמים רבות נוח למורה בכיתה לתפוס ילד אחד שדיבר ולהוציא אותו מן הכיתה. נקודות הקצה לכאורה, פשוטות הרבה יותר לטיפול - פעמים רבות לא נוח לנו לטפל בגילויי אלימות שהינם במרכז, בתוכנו.

כמה קשה לנו להתבונן באותם התהליכים שמתהווים בתוכנו, פרטים, קבוצות וארגונים, כאשר מתערערת תחושת הביטחון שלנו, ואנו חווים חוסר סיפוק, תסכול, פגיעה בערכנו, אי וודאות וחרדה. כיצד להכיל, לווסת ולהגיע לידי פורקן מתאים של חוויות, רגשות ומאווים אשר ללא הבנה והדברות תוך-נפשית (אינטרה-פסיכית), בין-אישית (אינטר-פרסונלית), או בין-קבוצתית (group relations) יסתיימו בהתנהגות אלימה? ככל שמבטאים ומעבדים את בליל הדחפים והתחושות, כך קטנה מידת ההרסנות של הביטוי ההתנהגותי .

חני בירן תתייחס בהרצאתה לתהליך בו מתהווה סכסוך הדמים  - כהגנה חברתית בין עמים. במקום להסתגל אל הזר ולהתיידד עם השוני והשינוי, נעשה שימוש באלימות כהגנה מפני הלא מוכר והזרות. בוחרים בשנאה שמאפשרת ולו רק לרגע קט להישאר מי שאנו ולא להיפתח אל זה שמעבר לקו הגבול.

האילמות - שורש קרוב ל"אלימות", היא מצב בו לא משוחחים - הקטנת מרחב האינטרוספקציה - השיח הפנימי. גבי בונויט בהרצאתו ידון בריטואלים. מצבים המתאפיינים בחזרתיות, בריטואל מעגלי של פגיעה, שנאה ונקם במקום הצמיחה המגיעה לאחר התמודדות מוצלחת עם החדש והלא מוכר.

לכולנו דחפים, מאוויים, משאלות ותשוקות אסורות או מותרות - מתי זה הופך לרוע? ד"ר ירמי הראל ידון בשאלות אלה בהרצאתו.

האלמנט של הלמידה ההתנסותית, למידה בה אנו פוגשים מושג חדש בתהליך למידה פעיל, יבוא לידי ביטוי לאורך כל היום ובייחוד בקבוצות העבודה סביב השולחנות; הקבוצות מונחות על ידי מנתבים אשר רובם מקרב חברי אפק. במהלך העבודה הקבוצתית תהיה גם הזדמנות לחשוב על דרכי יישום של תובנות מיום העיון ועל דרכי התמודדות עם גילויי האלימות בארגונים.

מטרת יום העיון היא לאפשר למשתתפים מרחב למידה והתבוננות בתהליכים האי-רציונליים, הלא-מודעים, התוך-אישיים, הבין-אישיים והבין-קבוצתיים המובילים להתנהגות האלימה.

 
צור קשר מהיר
שם
טלפון
מייל